2016-01-18

6-latek w szkole

do art. rodzice 6-latków zadowolni2.jpg

Mija trzeci rok od momentu, w którym pierwsze sześciolatki rozpoczęły edukację w ławach szkolnych. Opinie rodziców pierwszoklasistów potwierdzają pozytywne oddziaływanie wprowadzonych zmian. Dziś, gdy już wiemy, że system edukacji wraca na „stare” tory, problem ten na nowo wzbudza dyskusje i spory. Zachęcamy Państwa do przeczytania poniższego artykułu. Mamy nadzieję iż pomoże Państwu, w podjęciu właściwej decyzji.

„Wyższa Szkoła Nauk Społecznych Pedagogium przeprowadziła badanie, w którym rodzice dokonali oceny swojej decyzji posłania sześcioletnich dzieci do szkoły. Okazało się, że 87% z nich zauważyło jej pozytywne skutki, a 79% rodziców ponownie zdecydowałoby o wcześniejszym rozpoczęciu nauki przez ich dzieci. 96,6% ankietowanych oceniło też przygotowanie nauczycieli do pracy z sześciolatkami jako „dobre” lub „dobre z zastrzeżeniami”. Według opinii 89,4% rodziców, poziom przygotowania szkół jest „dobry” lub „dobry z zastrzeżeniami”. Nie oznacza to jeszcze sukcesu ministerstwa, ponieważ część rodziców ostrożnie formułuje swoje opinie, jednak daleko jest do zapowiadanych katastrof i klęski projektu. Ciekawe, ile z obecnych sześciolatków, które decyzją rodziców nie trafiły do szkoły, obwini ich w przyszłości za tą nadmierną zapobiegliwość. Niepokój budzi fakt, że wielu opiekunów usiłuje zaniżyć wyniki testów swoich dzieci, aby „ochronić” je przed szkołą.”

Źródło: Nowe Horyzonty Edukacji, nr 2(9)/2014